Kapuzbasi Selalesi - Kapuzbaşı Waterfalls

Anasayfa


Online Rezervasyon


Kapuzbaşı Yol Haritası


iletisimAltotur Selale Pansiyon
Kapuzbaşı Şelalesi
Yahyalı
Sultan Sazlıgı
Aladaglar-YediGöller
Hacer Ormanı

 
 
       Languages:  


                                                                                                         

Kapuzbaşı Şelalesi > Yahyalıda Neler Yenir

 

   Her milletin kendine özgü bir damak zevki vardır. Milli kültürün en önemli unsurlarından birini oluşturan mutfak kül türü, sosyal yaşantıyla beraber coğrafi şartların da tesiriy le şekillenir.

   Yarıgöçebe yaşantıyı, yaylacılık şeklinde kısmen devam ettiren Yahyalı'da, karasal iklimin de kültüre yansıdığını görürüz. Yahyalı halkı hamurlu yiyeceklere düşkündür. Başta bazlama olmak üzere börek çeşitleri, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez yiyecekleridir. Kış hazırlığı, kadınlar arasında adeta yarışa dönüşür. Hamur işi hazırlıkların yanısıra meyve ve sebzeler de kurutularak veya konserve şeklinde, bir dizi işlem sonucu kışlık yiyecek olarak depolanır. Ayrıca ilkba harda yeni çıkan dağ bitkilerinden yemlik, kuzukulak,çiriş, cırtlık, övelek, mantar vs. toplamak da Yahyalı insanı için bir gelenek haline gelmiştir. Aynı şekilde sonbaharda kuşbur nu, kızılcık, narpız gibi bitkilerden yararlanılır.

Yöresel Yemekler:

ARABAŞI                                        :
 İlçemizde özellikle kış aylarında un ve un yağ karışımından oluşun meyhane tavuk ve kurutulmuş cin biberden faydalanılarak yapılan arabaşı hemen her evde yıllık en az 10 defa  yapılarak  misafirlere ikram edilir.

BEZDİRME                                     :  

İlçemizde özellikle yaşlı insanlar tarafından elde ve ağaç dibek içerisinde ezilerek yapılan kıyma ve bulgur karışımından elde edilen bir köfte çeşididir.

YUFKA VE TANDIR BÖREĞİ    :
İlçemizde genellikle kışa hazırlık olarak insanlarımızın mahallelerde bulunan umuma açık tandırlarda yaptıkları yufkanın büyüğü olup,ayrıca tadına doyum olmayan şepit ve  tandır böreği peynirli ve yumurtalı olarak yapılır.

ÜZÜMLÜ                                             :

Genellikle düğünlerde yapılan Siyah kuru üzüm, haşlanmış  nohut,pekmez ve siyah etten yapılan içerisinde her türlü gıdayı taşıyan özel bir yemek çeşididir.

MANTI                                             :

          Kayseri ve civarında olduğu gibi ilçemiz dede hemen her evde  ve düğünlerde baş yemek olarak bilinen gerek elde sıkma gerekse hazır mantıları değişik katkı maddeleri eklenerek yapılan bir yemek çeşididir.

Diğerleri ise;

Arabaşı,Bazlama,  Et bezdirmesi,  Çete ovalaması,  Patetes bezdirmesi,   Dolaz,  Sütlü, Boranı, Bulamaç, Bulgur aşı, Cilbir, Çiriş, Erişte pilavı, Gısır köfte, Kesme mantı, Sarma mantı, Keşkef,   Yarma aşı, Tırkış, Yaprak, Üzümlü,  Dızman, Homaç, Oğalama, Sıkmaç, Gosgos helvası, Kıvırma, Yağla pekmez gibi...

 

 

 

 

 


Umre Turları
www.transferpark.com - Havaalanı Transfer - Otel Transferi - vip şoförlü transfer